SARI SAJAKS AASTAKS

loader image
2021
  • 24
    March
2021
  • Ralf
  • 0 comments
  • 69 views
2021

EESTI NOVELL 2021 on neljas raamat uuest sarjast, kuhu neli koostajat on valinud eelmise aasta külluslikust novellisaagist kooresema kihi.

Kaante vahel on 20 eriilmelist autorit, kellest osadega kohtub lugeja novellivaramus esmakordselt, mõned nimed on ennast aga juba püsiautoreiks sisse seadnud. Lisaks neile nagu alati Tuglase novelliauhinna laureaadid, 100 aastat vana ekspressionistlik pala Peet Vallakult ja hariv essee Janek Kraavilt. Juttude tegevuspaik ei ole sedakorda sugugi ainult porises maakolkas. Satutakse nii Moskvasse, Frankfurti, Aleppo linna Süürias, teise aegruumi, kui ka Tallinnasse ja Tartusse. Aga ilma külata ka ei saa! Külades toimub imelikke asju, seal luurab sünge minevik ja voolab meie alateadvuse läte.
  • Koostajad : Maarja Kangro, Kajar Pruul, Johanna Ross, Urmas Vadi.
  • Kujundanud : Asko Künnap
  • ‍Küljendanud : Allan Appelberg
  • ‍Kaanefoto : Andres Teiss - www.teissphoto.com
7
Tauno Vahter > Ave Taavet > TÄISPILET
16
Tauno Vahter > Jüri Kolk > TON
21
Tauno Vahter > Neeme Näripä > FRANKFURDI KOOL
29
Tauno Vahter > Armin Kõomägi > PEREPUHKUS
33
Tauno Vahter > Martin Algus > PÕGENIKUD
43
Tauno Vahter > Urmas Vadi > KÜLA
59
Tauno Vahter > Tõnis Vilu > SUVELUGU
76
Tauno Vahter > Ilja Prozorov > APELSINISED ALLEED
Tauno Vahter > Vene keelest tõlkinud Ilona Martson
84
Tauno Vahter > Kai Kask > SÜNNIST SURMANI
93
Tauno Vahter > Peeter Sauter > HAVA NAGILA
102
Tauno Vahter > Piret Põldver > KOPITUS
112
Tauno Vahter > Mehis Heinsaar > UUK
121
Tauno Vahter > Triinu Meres > SÜDAMELUGU
131
Tauno Vahter > P. I. Filimonov > MITTE VÄGA VALUSALT JA MITTE NÄKKU
Tauno Vahter > Vene keelest tõlkinud Ingrid Velbaum-Staub
142
Tauno Vahter > Katrin Pauts > MÄGEDES
150
Tauno Vahter > Mart Kivastik > REKU
157
Tauno Vahter > Tiina Laanem > KULDKALA
169
Tauno Vahter > Piret Raud > JÕULUÕHTU
176
Tauno Vahter > Tauno Vahter > TAEVAS TARTU KOHAL
194
Tauno Vahter > Lilli Luuk > KOLHOOSI MISS
216
Tauno Vahter > Peet Vallak > MAJAVARAS
220
Tauno Vahter > Janek Kraavi > NOVELL: MOMENT JA MÜÜT
233
Tauno Vahter > AUTORITEST
Ave Taavet
Ave Taavet
Ave Taavet on mitmekülgne looja, kelle portfelli kuuluvad joonisfilmid, üks dokumentaalfilm, muusikavideod, karikatuurid päevalehtedes ja kultuuriajakirjades. 2020. aastal avaldas ta lühiproosakogu „Valerahategija“, kus on esindatud ka EN21 jutt „Täispilet“, mis esmalt ilmus siiski ajakirjas Värske Rõhk (oktoober/2020). Õige varsti võib temalt lettidele jõuda hoopis kopsakam teos, miks mitte see kauaoodatud Suur Eesti Romaan?
Jüri Kolk
Jüri Kolk
Jüri Kolk on teada-tuntud kirjanik, kes on avaldanud mitu luule- ja lühiproosakogu ning ühe romaani. Viimasel ajal pole temast aga midagi kuulda. Kas on äkki valmimas kauaoodatud Suur Eesti Romaan? Õnneks vahel siiski ajakirjades Kolgi jutte ilmub ja sealt on pärit ka „Ton“, ilmunud Vikerkaares 6/2020.
Neeme Näripä
Neeme Näripä
Neeme Näripä on hoopistükkis klassikaline filoloog, mis ei sega tal ka vahel harva vabal ajal jutukesi kirjutamast. Tõttöelda paistab, et siia kaante vahele on saanud lausa esimene trükiproov ilukirjanduse vallas. „Frankfurdi kool“ ilmus ajakirjas Vikerkaar 3/2020.
Armin Kõomägi
Armin Kõomägi
Armin Kõomägi on kirjanik, metseen ja ärimees, kes on avaldanud kolm romaani ja mitu novellikogumikku, millele 2020. aasta lisas lühijutukogu „Perifeeria kangelased“ (Loomingu Raamatukogu 27-28/2020). Pala „Perepuhkus“ ongi pärit sealt.
Martin Algus
Martin Algus
Martin Algus on samuti tegev väga mitmel alal, nii näitleja kui näitekirjaniku, stsenaristi kui tõlkijana. Temalt on ilmunud üks romaan ja möödunud aastal ka novellikogu „Tagamaa“, kust on pärit ka kogumikus olev jutt „Põgenikud“.
Urmas Vadi
Urmas Vadi
Urmas Vadi on mees nagu orkester, ta kirjutab pikka ja lühikest proosat ning näidendeid, lavastab, teeb raadiosaateid, raamatuid on kokku ilmunud rohkem kui kuraditosin. Järgmist Vadi Suurt Romaani oodates tuleb leppida tema novelliga „Küla“, mis ilmus kõigepealt Vikerkaares 10/2020.
Tõnis Vilu
Tõnis Vilu
Tõnis Vilu on luuletaja, kellelt on ilmunud seitse luulekogu. Nende kaante vahel on üks tema vähestest proosatekstidest, algselt Vikerkaares 7-8/2020 ilmavalgust näinud „Suvelugu“.
Ilja Prozorov
Ilja Prozorov
Ilja Prozorov on eestivene kirjanik, kes just läinud aastal aktiivselt silma jäänud ja avaldama hakanud. Tema siinne pala „Apelsinised alleed“ ilmus ajakirjas Looming 10/2020.
Ilona Martson
Ilona Martson
Ilona Martson on ajakirja „Täheke“ peatoimetaja ning tõlkija ja toimetaja, kes tõlgib vaheldumisi ja võrdse headusega nii lastekirjandust kui ka näiteks süngeid suurte inimeste raamatuid nagu Varlam Šalamaovi „Kolõma jutud“. Tema tööde nimekirjas on nii kaasaegseid kui klassikuid: Aleksei Tolstoid ja Ljudmilla Ulitskajat, Daniil Harmsi ja Marusja Klimovat. Mitmed eestivene kirjanikud on samuti tema käe läbi eestindatud, leidub Ivanovi, Skulskajat ja nüüd ka Prozorovi.
Kai Kask
Kai Kask
Kai Kask on kirjanik, kellelt on ilmunud üks pika aja jooksul küpsenud novellikogu ja kelle tekste on kirjandusajakirjadest pisteliselt leidnud juba rohkem kui kümnendi jooksul. Kogumiku novell „Sünnist surmani“ ilmus esmalt Vikerkaares 12/2020.
Peeter Sauter
Peeter Sauter
Peeter Sauter on kirjanik ja tõlkija, kelle teoste arvu ei tea ta ilmselt isegi. Vikipeedia andmetel on neid kokku 31, aga Vikipeediat ei tohi ju allikana usaldada. Igatahes ilmus „Hava Nagila“ kõigepealt Vikerkaares 3/2020, aga Sauter hoiatas, et ta on sellest juba pikema teose osa teinud. Kas see võib olla SER?
Piret Põldveri
Piret Põldveri
Piret Põldveri novell „Kopitus“ ei ilmunudki Vikerkaares, vaid hoopis Loomingus 9/2020. Eelmisel aastal avaldas Põldver oma debüütraamatu „Alati nii järsku“, mis oli luulevormis. Proosadebüüti jääme pikisilmi ootama.
Mehis Heinsaar
Mehis Heinsaar
Mehis Heinsaar on kirjanik ja poeet. Niimoodi muidugi pole korrektne öelda, äkki sobiks – poeetiline kirjanik? Ta on avaldanud kuus lühiproosakogu, ühe romaani ja kaks luuleraamatut. Kogumiku novell „Uuk“ pärineb Vikerkaarest 10/2020.
Triinu Meres
Triinu Meres
Triinu Meres on kirjanik, keda ulmekogukond omaks tunnistab. Temalt on ilmunud luulet, kaks romaani ja novellikogu „Kuigi sa proovid olla hea“. „Südamelugu“ ilmus Vikerkaares 7-8/1920.
P. I. Filimonov
P. I. Filimonov
P. I. Filimonov on eestivene kirjanik, kellelt on ilmunud romaane, luulekogusid ja üks novellikogu. „Mitte väga valusalt ja mitte näkku“ on pärit Vikerkaarest 4-5/2020.
Piret Põldveri
Piret Põldveri
Piret Põldveri on kogu kirjarahva poolt armastatud isik, sest just tema ajab korda kõik tüütud jooksvad asjad Kirjanike Liidus. Hektilisele ja hoomamatule palgatööle vaatamata on ta ka hea tõlkija, kes samuti just eestivene kirjanike loomingut eesti keelde ümber paneb, peamiselt Jelena Skulskajat ja P.I Filimonovit, Filimonovi ihutõlk on ta ka siinses väljaandes.
"Ilmus neljas raamat sarjast „Eesti novell“"
"Katkust koroonani ehk „Eesti novell 2020"
"Urmas Vadi lugemissoovitus. Olümpiamängud 2021"
""Eesti Novell 2021", MTÜ Eesti Jutt (2021)"